piątek, 4 maja 2018

Jezioro Solińskie. Tama. Wycieczka dla fanów extrime emocji.





Papier z młyna, czyli święto papieru. Duszniki-Zdrój.



W ostatni weekend lipca od 2001 Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju organizuje dwudniowy festyn – Święto Papieru. Główną atrakcją jest udział w warsztatch - czerpanie papieru.  Uczestnicy mają możliwość poznania procesu praktycznie. Zaczynając od własnoręcznego czerpania papieru, przez badanie jego cech i właściwości dzięki zabytkowej aparaturze; zapoznania się z technikami druku; do sposobów tradycyjnego zdobienia papieru. Oprócz tego uczestnicy mogą brać udział w różnych konkursach, np. związanych z wiedzą o papierze i Muzeum Papiernictwa. Dopełnieniem są wystawy regionalnych pamiątek z papieru, lnu, drewna i innych ekologicznych materiałów.
Udział w imprezie jest bezpłatny tak jak i zwiedzanie muzeum. http://muzeumpapiernictwa.pl








Figurki z Ćmielowa, niekończąca się historia. Tradycje



Charakterystyczne i rozpoznawalne, figurki zprojektowane przez Lubomira Tomaszwskiego, Hannę Orthwein, Henryka Jędrasiaka i Mieczysława Naruszewicza w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP (Instytut Wzornictwa Przemysłowego) w latach 50-60 XX. odżyły na nowo. W 2013 utworzona została stała ekspozycja porcelanowych figurek.


W okresie kiedy figurki powstawały, zaczęła obowiązywać moda na tego rodzaju rzeźby. Były one obowiązkowym elementem desingu ówczesego mieszkania. Figurki produkowane były przez największe wytwórnie porcelany w Polsce. Jednak tylko w ćmielowskiej wytwórni „Świt” zachowały się oryginalne modele i formy, wykorzystywane do dzisiaj. 
http://www.as.cmielow.com.pl/pl/6/strona/2/8/fabryka-porcelany


































Dariusz Zegadło. Anioły





Opoczyński strój ludowy.