niedziela, 29 listopada 2015

Andrzejki. Wieczór wróżb i zabaw.



Andrzejki (wigilia świętego Andrzeja), to wieczór wróżb i zabaw z 29 na 30 listopoada. Według niektórych uczonych kolebką tych wróżb jest starożytna Grecja (wskazuje na to pochodzenie imienia Andrzej, od greckiego Andress i słów „aner” oraz „andros”- co oznacza mąż, mężczyzna). Według innych źródeł Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż. Jedno jest pewne, Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem (post poprzedzający Boże Narodzenie). Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę dla wszystkich chętnych.

„Wieczór 30 listopada, św. Andrzejowi poświęcony, nastręcza także sposobność do rozmaitej zabawy. Leją wtedy ołów, w łyżce blaszanej roztopiony, do wody, a z figur formujących się wróżą sobie przyszłość. Dziewuchy rzucają w tył trzewik, który jeżeli po spadnięciu  na ziemię końcem, a nie napiętkiem obrócony jest ku drzwiom, przepowiada im zamążpójście w ciągu roku. Takimże sposobem ciskają ostrużyny z jabłek i z ich zakrętów starają się zgadnąć głoskę początkową (nazwiska) przyszłego męża. Zadanie to nie takie trudne, jak na pierwszy rzut oka się zdaje, bo dziewucha zwykle doskonale już zna chłopca o nią ubiegającego się.” Oscar Kolberg. (polski etnograf, folklorysta)
Przysłowia Andrzejkowe:
Na Świętego Andrzeja błyska dziewkom nadzieja.
Której but na progu stanie – pierwsza panna na wydanie.
Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
Dziś cień wosku ci ukarze, co ci życie niesie w darze.

niedziela, 1 listopada 2015

Na Pęksowym Brzysku. Zakopane.




Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku mieści się na ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy w Zakopanem. Przy skrzyżowaniu z ulicą Kasprusie, znajduje się Stary Kościół powstały w XIXw. Jest to najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, obok znajduje się kapliczka Gąsieniców (XIX w.). Całość tworzy zespół obiektów sakralnych znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Spoczywają tutaj m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer poeta, nowelista; Władysław Orkan pisarz; Stanisław Witkiewicz, pisarz, malarz, twórca stylu zakopiańskiego – Willa Koliba, Kornel Makuszyński prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny, autor książek dla dzieci: przewodnicy tatrzańscy, ratownicy górscy, sportowcy. Szczególny charakter i atmosferę cmentarza tworzą nagrobki, które są niepowtarzalnymi dziełami sztuki góralskiego folkloru.


























Tradycje, święta.


Obchody Wszystkich Świętych (1 listopada) - święto wszystkich męczenników i świętych chrześcijańskich rozpoczęto w średniowieczu. Wprowadzono je prawdopodobnie w IV w. w różnych kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego.
Zaduszki, Dzień Zaduszny (2 listopada) ma swoje korzenie w wierzeniach i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Tego dnia modlono się za zmarłych. W X w. Opat klasztoru benedyktyńskiego wyznaczył 2 listopada dniem obowiązkowych modlitw za wszystkich zmarłych w swoim opactwie. Niedługo później zwyczaj przejęły inne zakony, w rezultacie w 1311. decyzją Stolicy Apostolskiej obchodzi się dzień zaduszny.

W tych dniach ludzie odwiedzają cmentarze, modlą się za swoich zmarłych, zapalają znicze, świece jako symbol pamięci, światła, oczyszczenia, wiecznego życia.


Od ponad 40 lat w Warszawie w tych dniach obywa się kwesta - zbieranie funduszy na odnowę zabytkowego cmentarza na Powązkach. Biorą w tym udział znane osoby świata kultury – aktorzy, muzycy, świata nauki, życia politycznego i społecznego. Stare Powązki to miejsce pochówku wybitnych ludzi zasłużonych dla kultury, uczestników powstań i wojen. Symboliczne groby mają tutaj prezydenci Ignacy Mościcki, Stefan Starzyński. Spoczywają tutaj m.in. Jan Nowak-Jeziorański pisarz, publicysta, dyrektor radia Wolna Europa; Miron Białoszewski poeta, dramaturg; Zbigniew Herbert poeta, prozaik, dramaturg; Władysław Hańcza aktor; Aleksandra Śląska aktorka; Krzysztof Kieślowski reżyser; Krzysztof Komeda kompozytor jazzowy; Tadeusz Nalepa ojciec polskiego blusa; Władysław Podkowiński malarz; Kora królowa polskiego rocka.


Założycielem cmentarza na Powązkach był Melchior Szymanowski, który w swoim testamencie „miał wydać dyspozycje: iżby synowie jego przeznaczyli część jurydyki szymanowskiej na cmentarz, 2,6 hektara ze swoich dóbr.” Cmentarz powstał w 1790.