niedziela, 1 listopada 2015

Tradycje, święta.


Obchody Wszystkich Świętych (1 listopada) - święto wszystkich męczenników i świętych chrześcijańskich rozpoczęto w średniowieczu. Wprowadzono je prawdopodobnie w IV w. w różnych kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego.
Zaduszki, Dzień Zaduszny (2 listopada) ma swoje korzenie w wierzeniach i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Tego dnia modlono się za zmarłych. W X w. Opat klasztoru benedyktyńskiego wyznaczył 2 listopada dniem obowiązkowych modlitw za wszystkich zmarłych w swoim opactwie. Niedługo później zwyczaj przejęły inne zakony, w rezultacie w 1311. decyzją Stolicy Apostolskiej obchodzi się dzień zaduszny.

W tych dniach ludzie odwiedzają cmentarze, modlą się za swoich zmarłych, zapalają znicze, świece jako symbol pamięci, światła, oczyszczenia, wiecznego życia.


Od ponad 40 lat w Warszawie w tych dniach obywa się kwesta - zbieranie funduszy na odnowę zabytkowego cmentarza na Powązkach. Biorą w tym udział znane osoby świata kultury – aktorzy, muzycy, świata nauki, życia politycznego i społecznego. Stare Powązki to miejsce pochówku wybitnych ludzi zasłużonych dla kultury, uczestników powstań i wojen. Symboliczne groby mają tutaj prezydenci Ignacy Mościcki, Stefan Starzyński. Spoczywają tutaj m.in. Jan Nowak-Jeziorański pisarz, publicysta, dyrektor radia Wolna Europa; Miron Białoszewski poeta, dramaturg; Zbigniew Herbert poeta, prozaik, dramaturg; Władysław Hańcza aktor; Aleksandra Śląska aktorka; Krzysztof Kieślowski reżyser; Krzysztof Komeda kompozytor jazzowy; Tadeusz Nalepa ojciec polskiego blusa; Władysław Podkowiński malarz; Kora królowa polskiego rocka.


Założycielem cmentarza na Powązkach był Melchior Szymanowski, który w swoim testamencie „miał wydać dyspozycje: iżby synowie jego przeznaczyli część jurydyki szymanowskiej na cmentarz, 2,6 hektara ze swoich dóbr.” Cmentarz powstał w 1790. 




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz