środa, 6 września 2017

Dożynki. Zwyczaje. Tradycje.

 
Dożynki, okrężne, czyli Święto Plonów.
Zygmunt Gloger w swojej Encykloperdii staropolskiej pisze, że okrężne i dożynki są różnymi zwyczajami: "Okrężne, biesiada rolnicza w jesieni po sprzątnięciu wszystkich zbiorów, czyli po „okrążeniu” pól, skąd i nazwa okrężnego powstała. Okrężne tem się różni od dożynków, że dożynki oznaczają dożęcie oziminy i przyniesienie wieńca gospodarzowi z pola do domu. Okrężne zaś jest zabytkiem uczt jesiennych, znanych w przeszłości wielu narodom, wyprawianych po sprzątnięciu z pola wszystkich plonów". Już w XVI w. dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

(Tadeusz Rybkowski)

Dożynkom towarzyszyły różne zwyczaje, najpopularniejszy  zwyczaj to:
wieniec (plon) - obchody dożynek rozpoczynały się pleceniem wieńca, z tegorocznych plonów: zbóż, jarzębiny, kwiatów owoców, ozdabiano go kolorowymi wstążkami. Wieniec miał kształt dużej korony albo koła. Niosła go na głowie lub na wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami pomagali jej parobkowie. Za nią szedł orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami wyczyszczone kosy i sierpy. Wieniec niesiono do poświęcenia w świątyni, potem ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywano w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami. 

Tradycja plecenia wieńca i święcenia go zachowała się do dzisiaj. Ponadto w czasie dożynek organizowane są konkursy na najciekawszy wieniec oraz koncerty lokalnych zespołów muzycznych.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz