niedziela, 27 marca 2016

Wielkanoc. Tradycje.



Niedziela Wiekanocna - Zmartwychwstanie jest najważniejszym świętem chrześcijan. Tradycyjnie po powrocie do domu z rannej mszy – rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania, dzieląc się jajkiem i składajac sobie życzenia. 


Wyraża w ten sposób radość święta, tak jak w dzień swego Zmartwychwstania Jezus przyszedł do apostołów, żeby spożyć z nimi posiłek. W Ewangelii wg. Jana czytamy, że „gdy ranek zaświtał”, zmartwychwstały Jezus pojawił się apostołom nad Morzem Tyberiadzkim. Kilku z nich wracało właśnie z nocnego, nieudanego połowu. Kiedy przybili do brzegu z powtórnego połowu do którego zachęcił ich Jezus, zauważyli przygotowaną na ogniu rybę i chleb, a po przyniesieniu i przygotowaniu złowionych ryb, zjedli z Jezusem posiłek.

Etnografowie dodają, że w tradycji ludowej każdy dzień Wielkiego Tygodnia miał swoje znaczenie i swoją obrzędowość. Jednym z nich jest właśnie uroczyste śniadanie wielkanocne. Zasiadano do niego po powrocie z rezurekcji, połączonej z procesją obwieszczającą zmartwychwstanie Jezusa.


Na tradycyjnym, wielkanocnym śniadaniu powinna znaleźć się święconka (chleb, wędlina, cukrowy baranek, jajka, sól, pieprz, ser, babka - poświęcone w Wielką Sobotę).
Ponadto na wielkanocnym stole powinien być żurek, mięso pieczone, pasztet, biała kiełbasa, jajka, babka i mazurki - to podstawowe potrawy tych świąt. 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz