środa, 13 lipca 2016

Obrazy malowane na szkle. Tradycje, moda na folk.


Malarstwo ludowe jest prostą formą wyrazu, charakteryzuje je prostota wykonania, oszczędna kompozycja, często symetryczna i statyczna, nie próbuje się uzyskać trójwymiarowości. Głównym motywem są wizerunki świętych, święta, zwyczaje, obrzędy, sceny rodzajowe.
Jedną z odmian jest malarstwo na szkle. Tworzenie obrazów na szkle polega na malowaniu na wewnętrznej powierzchni szkła, w odwrotnej kolejności w porównaniu z malowaniem na płótnie. Dawniej pod taflę szkła podkładało się szablon z wcześniej przygotowanym rysunkiem. Na początek malowało się kontury postaci, potem obraz wypełniało się kolorami, zaczynając od ostatnich malowanych szczegółów. Współcześnie technika malowania nie zmieniła się, wprowadzono jednak cieniowanie i łamanie barw, dzięki czemu obraz ma indywidualny styl charakterystyczny dla artysty.
Jednym z regionów, gdzie rozpowszechnione jest malarstwo na szkle jest Podhale, charakteryzujące się głównie tematyką religijną i zbójnickią. Najliczniej jednak reprezentowane jest przez różne stylowo ośrodki dolnośląskie.
Tego typu malarstwo kutlywowane jest również na północy Polski (województwo pomorskie i warmińsko – mazurskie), natomiast prawdopodobnie zupełnie zanikło w centralnej Polsce.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz