piątek, 28 grudnia 2018

Pierniczki na święta. Tradycje



Piernik to tradycyjne ciasto miast hansy (związek miast handlowych Europy Północnej z czasów  średniowiecza i początku ery nowożytnej), będący symbolem ich powodzenia oraz szerokich kontaktów ze światem.
Początkowo piernik był wypiekiem luksusowym ze względu na koszt importu przypraw korzennych i bakalii. Z czasem stał się towarem eksportowym, wysyłanym do różnych zakątków świata. Z tego powodu przemyślano składniki z których był pieczony, dzięki czemu mógł być długo przechowywany.
Tradycja wypieku przetrwała do dzisiaj. W Polsce  znane są m.in. pierniki, toruńskie, gdańskie i szczecińskie. Piernik od zawsze byl symbolem dobrobytu i odpowiedniego statusu społecznego. Prawdopodobnie w XIX w. pojawił się na wsi.

Pierniczki świąteczne nietradycyjne dla miłośników zdrowego odżywiania
Składniki na ciasto:
·         300g mąki orkiszowej pełnoziarnistej typ 2000 (drobno mielonej)
·         1 jajko
·         100g masła
·         100g miodu (prawdziwego)
·         1 łyżka kakao (ciemnego)
·         1 łyżka ulubionej przyprawy do piernika
·         szczypta proszku do pieczenia

Przygotowanie: masło, miód, kakao i przyprawę do piernika podgrzać w garnku mieszając do jednolitej masy. Dodać jajko i szybko mieszać uważając żeby się nie ścięło. Dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i ugniatać elastyczne ciasto. Zawinąć je w folię i odłożyć na ok 30 minut. Rozwałkować i wycinać pierniczki. Piec w temperaturze 180 stopni do upieczenia. (orientacyjnie ok.15 -20 min.) Gotowe, wystudzone pierniczki można polukrować, albo polać polewą czekoladową, albo ozdobić wg swojego pomysłu. Gotowe! Smacznego! 

Po upieczeniu dobrze jest przechowywać je w szczelnym, melalowym naczyniu albo w słoiku żeby były miękkie i w miarę kruche. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz