sobota, 3 grudnia 2016

Mikołajki. Tradycje


(Reprodukcja starej karty pocztowej, kolekcja prywatna.
Rep. Piotr Męcik / FORUM)


Mikołajki to tradycyjne święto, ku czci świętego Mikołaja - biskupa Miry, który zasłynął jako dobroczyńca. W średniowiecznej Europie zachodniej uważano św. Mikołaja za patrona dzieci. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, (czerwona) szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał dzieci owocami, orzechami, słodyczami. Niegrzeczne dzieci uderzał pastorałem. Kiedy nie pojawiał się osobiście, wtedy dzieci starały się przekazać mu w różny sposób, że czekają na prezenty. Podobno wg. zapisów: dzieci z Holandii wystawiały buty przy kominku. W Czechach wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.


Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, albo umieszcza się je w dużej skarpecie. 

(Autorka pocztówki: Danuta Imielska)

Nie zawsze jednak św. Mikołaj wyglądał jak biskup. W Polsce kojarzony był z grubym, starszym panem z siwymi włosami, siwą brodą w okularach. Ubrany był w czerwony płaszcz z białymi obszyciami i szpiczastą czapkę w tym samym stylu. Obowiązkowo miał ze sobą worek z prezentami. Możliwe, że na wzór wizerunku św. Mikołaja - staruszka z siwą brodą, w czerwonym ubraniu, którego stworzył dla koncernu Coca-Cola amerykański ilustrator, Haddon Sundblom, w 1931. 

Tradycja mikołajkowa w Polsce to nie tylko dobra zabawa, jest to też dzień niesienia pomocy potrzebującym. Za pośrednictwem różnych fundacji i telewizji organizowane są m.in. koncerty, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz